Leczenie Alkoholizmu Warszawa
Najpierw zaczyna się niewinnie - od lampki wina do kolacji, wyjścia na piwo ze znajomymi, upijania się w weekend na imprezach. Kiedy coraz częściej sięgasz po alkohol i pokładasz w nim nadzieję na odprężenie, rozwiązanie lub zagłuszenie problemów, rozładowanie emocji - to mogą to być pierwsze objawy choroby alkoholowej. Kiedy rozpoznać, że picie alkoholu wymknęło nam się spod kontroli?

Umów się na wizytę
Leczenie alkoholizmu w Warszawie
Alkoholizm to choroba, którą się leczy. Polega ona na uzależnieniu psychicznym i fizycznym od substancji psychoaktywnych, np. alkoholu. Choć dla wielu osób to trudne do przyjęcia, to zrozumienie i zaakceptowanie problemu jest kluczem do wyzdrowienia. Granica między piciem okazyjnym, a piciem nałogowym jest bardzo cienka. Problem alkoholowy nie pojawia się nagle - to proces, na który pracuje się latami. Jak rozpoznać, że jest się uzależnionym od alkoholu?
- szukanie w alkoholu ukojenia, relaksu, zagłuszenia problemów,
- sięganie po alkohol w sytuacjach stresujących,
- zaniedbywanie obowiązków domowych, zawodowych,
- utrata kontroli nad piciem alkoholu, tzw. głód alkoholowy, który skłania nas do sięgnięcia po kolejny kieliszek, uporczywe picie, "picie na umór", szukanie okazji w celu wypicia dużej ilości alkoholu,
- występowanie fizjologicznych skutków picia, np drżenie rąk, bóle głowy, nudności, kac, trudność w koncentracji,
- łagodzenie skutków ubocznych picia kolejną dawką alkoholu,
- nadmierne spożywanie alkoholu pomimo krytyki najbliższych osób,
- uzależnienie swojego nastroju od wypicia alkoholu.
Zwykle osoba, która usłyszy, że ma problem z alkoholem zaczyna się bronić. Kiedy otoczenie zwraca uwagę, że picie alkoholu nie jest dobre dla Twojego zdrowia i że potrzebujesz terapii, stanowczo zaprzeczasz. Pomyśl, czy nie było takich sytuacji w Twoim życiu? Musisz wiedzieć, że kiedy chorujesz na alkoholizm to razem z Tobą chorują najbliższe Ci osoby.
Etapy uzależnienia od alkoholu
Czy wiesz, jak przebiega uzależnienie? Co się dzieje, zanim zdasz sobie sprawę, że potrzebne jest Ci wsparcie?Wyróżniamy cztery etapy uzależnienia:
- Faza wstępna: to tak zwane picie towarzyskie. Alkohol sprawia Ci przyjemność, dzięki niemu potrafisz się rozluźnić i "zresetować". Chętnie sięgasz po procenty, pijesz okazjonalnie, na imprezach, lecz z czasem szukasz powodów do napicia się. Faza ta może trwać nawet kilka lat.
- Faza ostrzegawcza: może pojawić się wraz z "urwaniem filmu" - bez utraty przytomności masz problem z przypomnieniem sobie, co dokładnie działo się poprzedniego wieczora. Możesz wypić więcej, pijesz szybko i do ostatniego kieliszka. Twój apetyt na alkohol rośnie. Dostrzegasz zmianę swojego zachowania, np. poranne kace, jednak nie rezygnujesz z procentów, bo dzięki nim czujesz się lepiej. Gdy bliscy oferują pomoc i zaczynają sugerować Ci, że masz problem, ostro temu zaprzeczasz!
- Faza krytyczna: nie planujesz skończyć z "urwanym filmem", jednak często tak się dzieje. Zaniedbujesz pracę i obowiązki rodzinne, rezygnujesz z hobby. Często myślisz o alkoholu, nie potrafisz odczuwać radości, gdy wieczorem nie towarzyszy Ci butelka ulubionego trunku. W dni w które nie pijesz odczuwasz rozdrażnienie, napięcie, agresję. W tej fazie tracisz kontrolę, choć próbujesz racjonalizować swoje zachowanie albo postanawiasz skończyć z piciem. Jednak alkohol przejął już stery nad Twoim życiem sprawiając, że w krótkich okresach abstynencyjnych, które miewasz, pocisz się, trzęsiesz, wymiotujesz, masz problemy z libido.
- Faza chroniczna: to ostatni etap choroby. Tracisz jakąkolwiek kontrolę, pijesz ciągle, rujnując swoje życie i zdrowie. Mogą pojawiać się psychozy alkoholowe, zmniejsza się też tolerancja na alkohol, który staje się centrum Twojego życia. W chwilach abstynencji podejmujesz działania, które mają naprawić Twoje błędy - wykonujesz obowiązki domowe, próbujesz odbudować relacje z partnerem, nadrabiasz zaległości w życiu dzieci. W tej fazie organizm jest już skrajnie wyczerpany, zaczynają dokuczać Ci problemy zdrowotne.
Alkoholizm może prowadzić do śmierci. Wcześnie rozpoczęta terapia uzależnień alkoholowych jest szansą na uniknięcie tego czarnego scenariusza. Ośrodek leczenia alkoholizmu, jak nasza Klinika Volta, pomoże Ci podjąć skuteczne leczenie i wyjść z nałogu!

Terapia uzależnień alkoholowych- prywatne leczenie alkoholizmu
Z początku trudno zaakceptować prawdę, lecz musisz wiedzieć, że problem uzależnienia od alkoholu dotyka osoby w każdym wieku i o różnym statusie społecznym. To żaden wstyd prosić o pomoc! Terapia alkoholowa ma kluczowe znaczenie w pomocy osobom uzależnionym. Dlaczego to takie ważne? Nasza poradnia alkoholowa w Warszawie w ramach terapii pomoże Ci w następująco:
- pomożemy Ci w znaleźć odpowiedź na pytanie "Dlaczego piję?", wspólnie odkryjemy powody, dla których sięgasz po alkohol,
- nauczymy Cię radzić sobie z problemami emocjami, definiować je, powiemy jak przeżywać je we właściwy sposób, bez udziału substancji uzależniających
- podpowiemy, jak nie stracić motywacji do leczenia,
- doradzimy Twoim bliskim, jak mogą uczestniczyć w Twoim procesie leczenia,
- nauczymy Cię, jak zawalczyć o siebie i jak chronić się przed nawrotami uzależnienia,
- pomożemy Ci zaplanować przyszłość bez alkoholu,
- ukażemy Ci zależności między Twoimi emocjami, a piciem alkoholu.
To kilka z celów psychoterapii, jakie realizuje nasza placówka. Pamiętaj, że na każdym etapie leczenia nie pozostawiamy Cię bez opieki! Pamiętaj, wyjście z nałogu jest trudne, dlatego nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów na indywidualnej terapii.
Nasz ośrodek leczenia alkoholizmu w Warszawie
Oprócz odpowiednio zaplanowanej terapii z psychoterapeutą posiadamy jeszcze inne metody leczenia alkoholizmu. Pomocnym elementem w ramach psychoterapii jest włączenie leczenia farmakologicznego i dobór odpowiednich leków. W tym celu konieczna jest konsultacja lekarza psychiatry. Nasza placówka prowadzi konsultacje psychiatryczne, których koszt wynosi od 170 zł. Przyjmowanie leków powinno stanowić uzupełnienie i wzmocnienie terapii. Nie jest to obowiązek, jednak osoby, którym trudno powrócić do zdrowia, powinny rozważyć włączenie tej metody. Leki zalecamy w sytuacji, kiedy pacjent chciałby zwiększyć i przyspieszyć skuteczność terapii lub kiedy jego stany upojenia alkoholowego wymagają natychmiastowego włączenia farmakoterapii.
Być może teraz nie wyobrażasz sobie całkowitej rezygnacji z alkoholu. Albo nie chcesz przyznać się, że dotknęła Cię choroba alkoholowa. Pamiętaj, im wcześniej zwrócisz się po pomoc, tym szybciej odzyskasz kontrolę nad swoim życiem i unikniesz rozpadu relacji rodzinnych. Nasz ośrodek terapii uzależnień alkoholowych posiada doświadczony zespół psychoterapeutów, psychiatrów, którzy pomogą Ci wyjść z nałogu.
W klinice Volta wspólnie ustalimy plan leczenia psychoterapeutycznego. Będziemy regularnie widywać się na indywidualnych spotkaniach, na których pokonamy Twój problem. Dostarczymy Ci duży zastrzyk motywacji do pozostania w trzeźwości i nauczymy Cię kontroli nad nałogiem. Nasz zespół zadba o to, abyś pozostał człowiekiem wolnym od alkoholu!