Psycholog Sportowy Warszawa
Sukces sportowca nie tkwi wyłącznie w jego przygotowaniu fizycznym. Ogromną rolę w każdych zawodach ogrywa przygotowanie mentalne i psychika zawodnika. Psychologia sportu zyskuje na znaczeniu i stanowi coraz częstszy element treningów. Jak ta dziedzina nauki może wspierać umiejętności zawodników? Dlaczego warto zgłosić się do psychologa sportowego?
Umów się na wizytę
Psychologia w sporcie
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo obciążona jest psychika sportowca. Presja bycia najlepszym, nieustanne treningi, rywalizacja, stres, walka o medal - to wszystko bywa bardzo wyczerpujące. Dlatego dobry trener wie, że współpraca z psychologiem sportowym jest nieodłącznym elementem rozwoju danego zawodnika. Tylko silna psychika jest w stanie poradzić sobie z ciężarem emocji, jakie towarzyszą mu w świecie sportu. Jak psycholog może wpłynąć na rozwój kariery sportowej? Do najczęstszych obszarów nad jakimi pracuje psycholog sportu jest:
- poprawa pewności siebie zawodnika,
- umiejętność radzenia sobie w ekstremalnych i stresujących warunkach pracy,
- motywacja zawodnika, odkrywanie nowych celów do osiągnięcia w karierze sportowej,
- poprawa komunikacji w grupie - jeżeli mamy do czynienia ze sportem zespołowym to umiejętność efektywnej współpracy z innymi zawodnikami jest kluczowa w osiąganiu sukcesów drużynowych,
- nauka technik koncentracji i relaksacji,
- praca z zawodnikami, którzy przebyli poważne kontuzje, urazy i mają trudności w powrocie do treningu,
- budowanie odporności psychicznej zawodnika,
- poprawę umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Współpraca z psychologiem sportowym to tzw. trening mentalny, podczas którego zawodnik uodparnia się na sytuacje stresowe, buduje pewność siebie, aby osiągać lepsze efekty. Często mówi się, że sukces "siedzi w głowie". To prawda. Emocje w sporcie odgrywają ogromną rolę, jeżeli zawodnik będzie wiedział, jak zapanować nad nimi, poradzi sobie w każdej sytuacji.
Psycholog sportu w Warszawie
Psycholog sportowy zapewnia wsparcie na każdym etapie kariery. Niezależnie, czy jesteś amatorem i zaczynasz swoją przygodę z profesjonalnym uprawianiem sportu, czy jesteś doświadczonym zawodnikiem. Czasami zdarza się, że psycholog sportowy przychodzi z pomocą dopiero gdy zawodnik ma dłuższa przerwę w pracy i wraca do gry po poważnej kontuzji. Oczywiście, wówczas wsparcie psychologa jest nieocenione, jednak warto już od wczesnych etapów kariery dołączyć do treningów fizycznych, także trening mentalny. Najwięksi sportowcy od lat współpracują z psychologami sportu, którzy motywują ich i uczą radzić sobie z presją, wyznaczaniem celu. Dzięki temu osiągają imponujące wyniki i odnoszą upragnione sukcesy. Stałe korzystanie z opieki psychologa sportowego jest obecnie bardzo popularne i nie jest tematem wstydliwym. Wiele zawodników, którzy osiągnęli mistrzostwo, korzystali z pomocy psychologa sportowego - np. Adam Małysz, znany polski skoczek narciarski. Eksperci zalecają, aby zawodnicy już od najmłodszych lat byli pod opieką psychologa sportowego, ponieważ ma to ogromy wpływ na przebieg ich kariery.
Jak przebiega wizyta?
Spotkanie z psychologiem w Klinice Volta w Warszawie należy do bardzo przyjemnej wizyty. Na pierwszym spotkaniu ustalamy obszary, nad którymi chcesz popracować. Jeśli czujesz wewnętrzną blokadę, która uniemożliwia Ci realizację sportowych marzeń i nie potrafisz określić, czym ona jest, to nasz psycholog sportu pomoże ją zidentyfikować i przełamać. Spotkania powinny odbywać się regularnie i długofalowo, bo z treningiem "głowy" jest podobnie, jak z trenowaniem ciała - dzięki systematyczności osiągniemy najlepsze efekty. Psycholog sportowy pomoże Ci lepiej wykorzystać Twój potencjał, a systematyczne sesje wzmocnią Cię i uodpornią na niepowodzenia. Na spotkaniach ustalasz cel, który psycholog sportu pomoże Ci osiągnąć i wykonujesz pomocne ćwiczenia.
Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z presją, nie potrafisz opanować emocji, które towarzyszą ci np. przy starcie zawodów, a każda porażka załamuje Cię i odsuwa od realizacji celu, warto zacząć współpracę z naszym psychologiem. W Klinice Volta pracują specjaliści, którzy mają doświadczenie w "treningu mentalnym" wielu zawodników sportowych. Nasz psychoterapeuta pracuje w nurcie psychoterapii dynamicznej i pomaga zawodnikom, trenerom, a także drużyną sportowym osiągnąć mistrzostwo. Przychodząc do Kliniki Volta nie musisz się obawiać, wstydzić czy specjalnie przygotowywać. Spotkanie odbywa się w miłej atmosferze w komfortowym gabinecie w Warszawie. Sukces zaczyna się w Twojej głowie i razem uda nam się pokonać wszelkie psychologiczne bariery, które stoją mu na drodze. Zaufaj nam, a pomożemy Ci w drodze na sportowy szczyt!