Leczenie Zaburzeń Lękowych Warszawa
Nie możesz pozbyć się uczucia lęku, który utrudnia Twoje funkcjonowanie? Miewasz napady paniki? Zauważyłeś niepokojące zmiany w swoim zachowaniu? A może od dłuższego czasu odczuwasz przykre objawy w ciele, ale diagnozy lekarzy nie potwierdzają choroby w organizmie? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że możesz cierpieć na zaburzenia lękowe. To grupa zaburzeń, którym towarzyszą różne objawy w sferze psychicznej, somatycznej lub zachowania. Są często tak uciążliwe, że utrudniają codziennie życie. Pamiętaj, że zaburzenia lękowe można i powinno się leczyć! Kluczem do sukcesu jest wnikliwa diagnoza i dobór odpowiedniej terapii. Nasi specjaliści z centrum Volta w Warszawie doskonale wiedzą, jak diagnozować i skutecznie leczyć takie problemy. Potwierdzają to opinie wielu pacjentów.
Umów się na wizytę
Objawy zaburzeń lękowych
Każdy czasami odczuwa niepokój i strach. To normalne ludzkie emocje, które pomagają nam radzić sobie z niebezpieczeństwem. Jednak niektórzy ludzie przeżywają nadmierny, irracjonalny lęk, który zakłóca ich życie. Może to wskazywać na zaburzenie lękowe. Sprawdź, czy doświadczasz poniższych symptomów lęku:
- Objawy psychiczne: poczucie niepokoju, nerwowość, powtarzające się myśli, uczucie roztargnienia, trudność w koncentracji uwagi, wrażenie znajdowania się na krawędzi, drażliwość.
- Objawy somatyczne: problemy ze snem, suchość w ustach, wzrost napięcia mięśni, przyspieszone bicie serca, krótki oddech, pocenie się, mrowienie lub drętwienie kończyn, nudności, zawroty głowy, ściskanie w klatce piersiowej, drżenie ciała, tiki, bóle głowy i brzucha, biegunka, wzdęcia, utrata apetytu, częste oddawanie moczu, spadek libido.
- Objawy behawioralne: unikanie miejsc, w których odczuwa się niepokój, zachowania rytualne, np. częste mycie rąk.
Jak widzisz, jest wiele objawów, które mogą sygnalizować, że cierpisz na zaburzenia lękowe. Niekiedy zdarza się, że ujawniają się one jedynie pod postacią problemów somatycznych. Jeśli odczuwasz wyraźnie pogorszenie zdrowia, a liczne konsultacje u lekarzy (internisty, neurologa, kardiologa) w celu znalezienia przyczyny nie wskazują na chorobę organizmu, podejmij leczenie psychiatryczne lub psychoterapię.
Wiedz, że nie jesteś w tym sam. Szacuje się, że w Polsce ten problem dotyka nawet 10% osób. Jednak tylko część decyduje się na szukanie leczenia, pozostając w cierpieniu i poczuciu osamotnienia. Odpowiedz sobie na pytanie: czy warto czekać, jeśli możesz znów funkcjonować jak dawniej i czerpać radość z życia? Istnieją skuteczne metody leczenia, a w Centrum Volta wiemy, jak je stosować, abyś szybko wrócił do pełni zdrowia.
Rodzaje zaburzeń lękowych
Lęk staje się zaburzeniem, gdy jest irracjonalny, uporczywy i zakłóca normalne funkcjonowanie. Ze względu na jego różne postaci zaburzenia lękowe klasyfikuje się na kilka typów:
- Zespół lęku uogólnionego (GAD) charakteryzuje się przewlekłym lękiem bez uzasadnionej przyczyny. Pacjent zamartwia się, nie mając do tego powodów. Towarzyszy mu ciągłe uczucie napięcia.
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) występują, gdy pacjent ma nawracające, niechciane myśli (obsesje) lub odczuwa ciągły przymus wykonywania określonych czynności (kompulsje). Powtarzające się rytuały, takie jak mycie rąk, sprawdzanie czegoś, czy liczenie, jest rodzajem zabezpieczenia. Pacjent wykonuje je w nadziei, że natrętne myśli już nie powrócą. Tak jednak się nie dzieje. Zaburzenia OCD mają tendencje do nasilania się, gdy nie są leczone.
- Fobia to nic innego jak silny lęk, który pojawia się bezpośrednio po kontakcie z danym obiektem lub w obliczu określonej sytuacji. Człowiek z fobią wie, że to, co przeżywa, jest irracjonalne, ale mimo to unika potencjalnych źródeł "zagrożenia". W niektórych przypadkach już samo wyobrażenie sytuacji lub obiektu może wywołać silne poczucie lęku. Jedną z częstszych fobii jest fobia społeczna objawiająca się w postaci lęków przed ludźmi. Pacjent obawia się wówczas, że zostanie negatywnie oceniony. Unika więc sytuacji, które mogłyby wywołać w nim wstyd. Fobie potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
- Zespół lęku panicznego polega na nieoczekiwanych, powtarzających się atakach paniki. Towarzyszą im objawy fizyczne: kołatanie serca, silny ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, drżenie ciała, wzmożona potliwość.
Terapia zaburzeń lękowych w Warszawie
Leczenie zaburzeń lękowych jest najskuteczniejsze, gdy łączymy psychoterapię z farmakoterapią. Największy sukces odnosi tu psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT). Ma ona na celu zmianę wzorców myślenia, przekonań i zachowań, które mogą wywoływać lęk. W przeciwieństwie do innych metod terapii (np. psychoanalitycznej, zakorzenionej w wiedzy), terapia poznawczo-behawioralna jest oparta na działaniu i wymaga od Ciebie dużego wkładu pracy. Podczas procesu terapeutycznego jesteś aktywnie zaangażowany w swój powrót do zdrowia, masz poczucie kontroli i uczysz się umiejętności przydatnych przez całe życie. Nasz terapeuta pokaże Ci, jak rozpoznać wzorce myślenia i czynniki, które wywołują lęk, a następnie je zmienić. Terapia poznawczo-behawioralna pomoże Ci myśleć bardziej realistycznie i koncentrować się na rozwiązywaniu problemów.
W leczeniu farmakologicznym stosuje się kilka różnych form terapii (np. leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, niewielkie dawki neuroleptyków). Dobór metody leczenia zależy od lekarza psychiatry, który po dokładnym wywiadzie i diagnostyce będzie mógł dopasować dla Ciebie indywidualną terapię. Wiele osób odkłada decyzję o przyjmowaniu leków w obawie przed skutkami ubocznymi. Pojawiają się one tylko u niektórych pacjentów – u Ciebie nie muszą. Zazwyczaj mijają w miarę przyjmowania leków.
W centrum Volta w Warszawie leczenie lęków jest procesem, w którym uczestniczą psychiatra i psychoterapeuta. Obydwa rodzaje terapii uzupełniają się, aby dać Ci najlepsze i najszybsze efekty. Możesz liczyć na nasze pełne zaangażowanie i doświadczenie. Jesteśmy po to, by Ci pomóc! Nie wybrałeś choroby, ale masz wpływ na wyjście z niej i podjęcie decyzji o leczeniu. Umów wizytę w Centrum Volta już teraz i rozpocznij z nami terapię.