Usługi VoltaMed

Farmakoterapia

Leczenie wielu zaburzeń psychicznych wymaga zastosowania farmakoterapii w celu wyprowadzenia pacjenta ze stanu kryzysu i umożliwienia powrotu do normalnego funkcjonowania. Leków stosowanych w psychiatrii jest wiele i każdy ma inny mechanizm działania oraz inne wskazania. Nie należy się ich jednak obawiać – środki stosowane obecnie są przebadane, bezpieczne i powodują coraz mniej nieprzyjemnych efektów ubocznych. Nie warto też zniechęcać się do nich z powodu starego mitu, według którego leki psychiatryczne miałyby zmienić osobowość chorych. Medycyna , dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, cały czas prze naprzód i dla problemów, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się nieuleczalne – znajduje się coraz to nowe rozwiązania.

Farmakoterapia - 1 | VoltaMed

Co to jest farmakoterapia?

Farmakoterapia to terapia zaburzeń psychicznych z zastosowaniem odpowiednich leków. Leki dobiera się na podstawie wywiadu z pacjentem. Takie badania pozwalają wywnioskować, które elementy życia sprawiają pacjentowi największy problem – czy chodzi o objawy wytwórcze, czy ataki paniki, czy brak radości życia, czy nieustanny niepokój, czy natręctwa czy inne objawy. Po zebraniu wywiadu lekarz wybiera lek i jego dawkę. Po miesiącu pacjent przychodzi na wizytę kontrolną – jeśli nie zaobserwowano poprawy, lekarz może zwiększyć sam lek lub jego dawkę. Po uzyskaniu efektu leczniczego kuracja trwa tak długo, dopóki psychiatra nie stwierdzi, że leki nie są już potrzebne.

W przypadku niektórych zaburzeń farmakoterapia to podstawowy element leczenia. W innych jest ona bardziej wsparciem dla psychoterapii.

Farmakoterapia - 2 | VoltaMed

Jakie choroby można leczyć farmakologicznie w psychiatrii?

  • alkoholizm
  • depresja
  • zaburzenia lękowe
  • zaburzenia nerwicowe
  • zaburzenia odżywiania
  • schizofrenia

  • PTSD
  • zaburzenia schizoafektywne
  • choroba afektywna dwubiegunowa
  • ADHD

Farmakoterapia jest zawsze ustalana indywidualnie, w zależności od problemów i rozpoznania pacjenta, a podane wyżej choroby i zaburzenia to jedynie przykłady – farmakoterapia jest stosowana w większej liczbie przypadłości.

Czy farmakoterapia jest bezpieczna?

Tak, farmakoterapia jest bezpieczna. Leki psychiatryczne są stosowane z powodzeniem od wielu lat, z czego najstarsze znamy z czasów powojennych. W większości przypadków lekarze wolą jednak przepisywanie nowych leków, które podlegały restrykcyjnym testom klinicznym i które charakteryzują się mniejszą liczbą efektów ubocznych. Istotne jest też to, że farmakoterapia nie zmienia osobowości, wbrew temu, co sądzą niektórzy. Pozwala za to pacjentowi rozkwitnąć, gdy po terapii przestaje odczuwać zwątpienie w siebie i niepokój, może funkcjonować jak dawniej wśród ludzi i realizować się w życiu zawodowym.

W celu wprowadzenia leków na rynek przeprowadza się szereg badań, wykluczających ryzyko chorób. Podczas leczenia farmakologicznego można odczuwać dyskomfort i efekty uboczne, najczęściej wystarczy jednak zmiana leku na inny lub zmiana dawki. Stosowanie leków psychiatrycznych nie jest również uzależniające – owszem, po nagłym odstawieniu leków może dojść do tak zwanego efektu odstawiennego, ale powolna redukcja dawki pozwala na odstawienie substancji bez żadnych nieprzyjemnych objawów.

Warto mieć na uwadze, że psychiatra nie może pobrać wymazu, po którym wiedziałby, jakie choroby konkretnie ma pacjent i jakie leczenie trzeba zastosować. Medycyna w kwestii ludzkiej psychiki bazuje na rozmowie i tym, co pacjent sam powie. Nasi lekarze wiedzą, jak rozmawiać z pacjentem, by mogli wypracować jak najbezpieczniejszą strategię leczenia.

Czy można prowadzić farmakoterapię u u dzieci?

Niektóre leki psychiatryczne można stosować także u dzieci. W przypadku części chorób rozpoczęcie leczenia w wieku dziecięcym daje większe szanse na remisję choroby. Prowadzimy leczenie dzieci w naszej poradni.

Leczenie farmakologiczne – wybierz naszych specjalistów

Jeśli podejrzewasz występowanie u siebie zaburzeń lub chorób psychicznych lub już masz postawioną diagnozę, przyjdź do nas! Nasi specjaliści służą kompleksowym wsparciem i wybierają najlepsze możliwe rozwiązania, dzięki którym szybko wrócisz do normalnego funkcjonowania. Stanowimy zespół doświadczonych lekarzy, którzy stale sięgają po nowe źródła i szukają nowych rozwiązań, tak, by móc pomagać coraz skuteczniej.

Farmakoterapia - 3 | VoltaMed

Chcesz umówić wizytę u specjalisty w naszej klinice?