Usługi VoltaMed

Psychoterapia Warszawa

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej zapraszamy do skorzystania z naszej psychoterapii. Oferujemy sesje indywidualne w różnych nurtach dla pacjentów chcących poprawić swoje funkcjonowanie i opanować swoje przeżycia wewnętrzne. Jeśli czujesz, że potrzebujesz prawdziwego wsparcia w walce ze swoimi problemami, nie czekaj, umów wizytę osobiście w naszym centrum medycznym lub telefonicznie już dziś!

Psychoterapia - 1 | Voltamed

Umów się na wizytę

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to oczywiście specjalista prowadzący psychoterapię. Może być psychiatrą, pedagogiem lub psychologiem i musi mieć ukończony minimum czteroletni kurs psychoterapii akceptowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Pracę psychoterapeuty poddaje się regularnej superwizji pod okiem akredytowanego superwizora, co bezpośrednio wpływa na jakość leczenia.

Psychoterapeuta musi mieć pewne cechy charakteru: musi być asertywny, ale jednocześnie pełen zrozumienia, dyskretny, wspierający i dojrzały. Nie może też sobie pozwolić na oceny moralne i narzucanie swojego systemu wartości. W swojej pracy nieustannie musi dbać o podnoszenie swoich kwalifikacji i pozostawanie na bieżąco z nauką. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica lekarska tak samo jak lekarzy; nie może ujawnić informacji, które usłyszał podczas sesji, chyba że zostanie o to poproszony przez pacjenta.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia lub wspomagania leczenia zaburzeń psychicznych, ale także fachowe wsparcie w trudnościach życiowych. Nie trzeba mieć zaburzeń, by potrzebować psychoterapii, wystarczy na przykład przechodzić przez trudniejszy okres życia. Na terapii dzięki rozmowie i specjalnym zadaniom wyznaczanym przez terapeutę można zwiększyć zdolności społeczne pacjenta, nauczyć go radzenia sobie z wyzwaniami, zwiększyć jego potencjał osobowościowy czy społeczny. Dzięki temu dana osoba poznaje swoje słabe i mocne strony i zaczyna dostrzegać błędne mechanizmy rządzące jej zachowaniem, przez co zyskuje szansę na ich naprawę. Inaczej mówiąc, psychoterapia jest wyrazem dbałości o stan zdrowia psychicznego w przystępnej formie.

Psychoterapia - 2 | Voltamed

Cel psychoterapii

Psychoterapia niesie szeroko pojętą pomoc dla osób chcących uporać się ze swoimi problemami i chcących zatroszczyć się o stan swojego zdrowia – chodzi jednak o zdrowie psychiczne. Ta pomoc jest wielowymiarowa. Psychoterapia nie rozwiązuje rozterek pacjenta, a raczej umożliwia mu zajrzenie wgłąb siebie i rozpoznanie swoich wyzwań, po czym przygotowanie rozwiązań dla nich. Niektóre nurty psychoterapii szukają przede wszystkim źródeł problemów, inne skupiają się na wykształcaniu zdrowych schematów. Pacjent zyskuje pewność siebie, nabiera zdrowego stosunku do własnej osoby, jest lepiej przygotowany na codzienne życie i wie, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.

Jakie choroby może leczyć psychoterapia?

  • uzależnienia – psychoterapia w połączeniu z odwykiem w ośrodku znajduje zastosowanie w leczeniu uzależnień. Pacjent uświadamia sobie, jak szkodliwy jest jego nałóg i zyskuje motywację do wyjścia z niego. Dotyczy to zarówno uzależnień od substancji psychoaktywnych, jak i na przykład uzależnienia od gier komputerowych czy zakupów.
  • depresja – charakteryzuje się długotrwale obniżonym samopoczuciem i tak zwaną anhedonią, czyli niezdolnością do odczuwania szczęścia i radości. Choroba realnie i bezpośrednio wpływa na życie pacjenta, uniemożliwiając mu normalne codzienne funkcjonowanie i utrudniając wykonywanie podstawowych czynności. Każdy krok wiąże się z wyzwaniem i sprawia wyraźny ból i cierpienie. Depresja wiąże się także z innymi objawami, takimi jak zaburzenia koncentracji czy problemy z pamięcią, wzmożenie lub osłabienie apetytu, bezsenność lub nadmierna, niedająca się opanować senność. W ciężkiej depresji pojawiają się także myśli samobójcze, często pojawiają się zachowania autodestrukcyjne. Terapia odgrywa dużą rolę w leczeniu depresji, dając pacjentowi pewność siebie i pozwalając mu dostrzec pozytywy w jego położeniu życiowym.
  • nerwica – zaburzenie lękowe, przejawiające się w postaci lęku lub niepokoju w poszczególnych sytuacjach, takich jak spotkania towarzyskie, podczas których pacjent może czuć się nieakceptowany i niechciany, przez co zaczyna zadręczać sam siebie. W połączeniu z lekami o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym terapia znacznie poprawia komfort życia pacjenta i może doprowadzić do pełnej remisji choroby.
  • zaburzenia osobowości – pod tą nazwą ukrywa się nieprawidłowo wykształcona osobowość pacjenta, która prowadzi do zaburzonych schematów postępowania. Terapia jest podstawowym elementem leczenia szeroko pojętych zaburzeń osobowości. Znamy ich kilka rodzajów: borderline (czyli z pogranicza, to osobowość charakteryzująca się częstymi zmianami nastroju, skłonnością do ryzykownego zachowania i wpadania w nałogi oraz impulsywnością), zależna (pacjent jest nieustannie zależny od innych osób, potrzebuje ciągłego wsparcia i opieki, z trudem wyraża swoje zdanie), anankastyczna (pacjent żyje w oparciu o wyuczone schematy, ma skłonność do perfekcjonizmu, uparcie trzyma się jasno określonych norm i reguł), schizoidalna (czyli z zachowaniami aspołecznymi), paranoiczna (pacjent jest nieustannie podejrzliwy wobec otoczenia, posądza nawet najbliższych o złe intencje), unikająca (pacjent unika kontaktów społecznych, bojąc się odrzucenia) i histrioniczna (pacjent ciągle chce być w centrum zainteresowania, ma skłonność do mitomanii, zachowuje się w sposób teatralny).
  • zespół stresu pourazowego (PTSD) – to zaburzenie dotyka pacjentów, którzy przeżyli bardzo trudne doświadczenia, choć dla każdego trudnym doświadczeniem będzie co innego. Źródła tego zaburzenia są różne, na przykład może to być wypadek samochodowy czy śmierć kogoś bliskiego, ale skutki są dość podobne: nawracające koszmary z treścią przypominającą o danym zdarzeniu, objawy somatyczne, flashbacki (chwile powrotu do danego przeżycia z wrażeniem, że doświadcza się go tak, jakby przebiegał w czasie rzeczywistym). Stosowanie terapii w połączeniu z lekami pozwala wypracować remisję choroby i przywrócić pacjenta do normalnego funkcjonowania.
  • syndrom DDA – inaczej syndrom dorosłych dzieci alkoholików. Pacjenci pochodzący z rodzin dysfunkcyjnych popadają często w toksyczne schematy, przez które nie są w stanie funkcjonować tak jak wszyscy wokół, stawiając się na przykład w nieustannej roli kozła ofiarnego czy błazna. Terapia pozwala przepracować swoje dzieciństwo.

Z jakimi objawami warto udać się do psychoterapeuty?

  • obniżony nastrój
  • niska samoocena
  • rozpamiętywanie przeszłości, negatywny stosunek do własnych doświadczeń
  • żal do świata, do rodziny, do bliskich, niedający się przepracować
  • wybuchy złości, impulsywność
  • wahania nastroju

Warto też zgłosić się profilaktycznie do psychoterapeuty choćby na kilka sesji podczas doświadczania dużych zmian w życiu, takich jak utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego czy rozwód. Dzięki temu można szybciej wykształcić mechanizmy radzenia sobie z przeciwnościami losu i łatwiej przejść przez problem. Tak samo wskazane są terapie dla par dla osób w związkach, w których zaczyna zawodzić komunikacja. Terapia jest wysoce wskazana dla ochrony zdrowia psychicznego w trudnych chwilach.

Psychoterapia - 3 | Voltamed

Skorzystaj z naszych dobrze wykwalifikowanych psychoterapeutów

Jeśli potrzebna jest Ci psychoterapia w Warszawie, skorzystaj z naszej oferty i umów wizytę w Voltamed. Psychoterapeuta pomoże Ci wybrać odpowiedni nurt i ustali konsultacje w dogodnym dla Ciebie terminie. Zatrudniamy specjalistów najwyższej klasy, pełnych zrozumienia, wspierających, konkretnych i sympatycznych, z którymi będziesz się spotykać jak z dobrym znajomym i którym bez problemu opowiesz, co Cię trapi. Oferujemy także konsultacje online, dzięki którym możesz skontaktować się z psychoterapeutą z każdego miejsca na Ziemi, co szczególnie doceniają pacjenci będący w rozjazdach. Zapisy i wizyty odbywają się drogą telefoniczną lub osobistą w naszych gabinetach, które znajdują się blisko centrum Warszawy. Oferujemy profesjonalne sesje indywidualne, dzięki którym odkryjesz swój potencjał i sprawniej będziesz radzić sobie z wyzwaniami. Nie czekaj – umów wizytę już teraz! Psychoterapia w Warszawie – tylko z Voltamed!

Chcesz umówić wizytę u specjalisty w naszej klinice?