Usługi VoltaMed

Psychoterapeuta Warszawa

Psychoterapeutą zostaje specjalista z zakresu psychologii, psychiatrii lub pedagogiki, który ukończył cztero- lub pięcioletni kurs psychoterapeutyczny akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Ponadto musi on przejść lub być w trakcie psychoterapii własnej, a jego praca podlega superwizji.

Umów wizytę w Voltamed!

Psychoterapeuta w Warszawie - 1 | Voltamed

Umów się na wizytę

Kim jest i czym się zajmuje psychoterapeuta?

Psychoterapeuta, korzystając z rozmaitych technik terapeutycznych, wywiera wpływ na psychikę pacjenta, skłaniając go do wdrażania zmian w życiu, co ułatwia codzienne funkcjonowanie i zmaganie się z trudnościami, także tymi mającymi korzenie w przeszłości i dzieciństwie. Odpowiednio prowadzona psychoterapia przynosi pomoc ulgę w życiu oraz rozwiązuje wiele problemów, a także pomaga nauczyć się poprawnych schematów i prowadzenia relacji.

Co robi psychoterapeuta? Taki specjalista organizuje konsultacje z pacjentem, podczas których poświęca mu całą swoją uwagę. Spotkania odbywają się w określonej częstotliwości, która zależy między innymi od stanu pacjenta i tego, w jakim nurcie prowadzi się terapię. Podczas wizyty analizuje się różne problemy osoby korzystającej z terapii, a następnie wypracowuje rozwiązania. Wiele zależy od nurtu. Jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych jest terapia poznawczo-behawioralna. Chodzi w niej o wykrycie błędnych schematów w życiu i zastąpienie ich poprawnymi. Nasza klinika prowadzi psychoterapię przede wszystkim w tym nurcie, ale także w innych.

Psychoterapeuta w Warszawie - 3 | Voltamed

Co leczy psychoterapeuta?

Najczęstszymi chorobami oraz zaburzeniami są m.in.:

  • zaburzenia depresyjne
  • zaburzenia lękowe
  • PTSD
  • zaburzenia odżywiania
  • zaburzenia psychotyczne
  • zaburzenia osobowości
  • kryzysy psychiczne i okresowe trudności z emocjami

O czym i jak rozmawiać podczas spotkania z psychoterapeutą – pierwsza wizyta

Nie da się ukryć, że pierwsza wizyta kojarzy się z pacjentom z dużym stresem. Przez wiele lat wokół terapii narosło wiele mitów, przez co pierwsze spotkanie może wydawać się trudne. Odpowiednie podejście psychoterapeuty bez wątpienia sprawi, że pacjent będzie wiedział, o czym mówić i będzie w stanie się otworzyć. Gabinet psychoterapeutyczny dziś już nie wygląda jak w starych amerykańskich serialach, w których pacjent leży na kozetce i opowiada o swoich wyzwaniach, a specjalista jedynie robi notatki.

Najczęściej jednak taka wizyta to przede wszystkim czas na zebranie podstawowego wywiadu. To jeszcze nie czas na przedstawianie całego życia i problemów na przestrzeni lat, a bardziej moment na wytłumaczenie największych trudności, z którym zmaga się pacjent. Pytania specjalisty będą oscylować wokół tego, co najbardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pacjent może też opowiedzieć, jak postrzega sam siebie i czego oczekuje od spotkań. Jeśli jakiś temat uznasz za zbyt trudny na pierwsze spotkanie, możesz wrócić do niego później, gdy poczujesz się już pewniej. Możesz też powiedzieć, które z Twoich zachowań wydają Ci się nieodpowiednie i sprawiają Ci problem. Pierwsze spotkanie ma pozwolić osiągnąć model dalszej pracy i dać psychoterapeucie ogląd sytuacji.

Psychoterapia polega przede wszystkim na rozmowie z pacjentem i to ten element stanowi oś leczenia - dlatego jeśli na czymś Ci zależy lub czegoś chcesz uniknąć, możesz to śmiało zakomunikować. Zdecydowana większość pacjentów po pierwszej wizycie wychodzi zadowolona i zdecydowana na podejmowanie dalszych kroków. Jak rozmawiać z psychoterapeutą? Najlepiej szczerze!

Potrzebujesz wizyty u specjalisty?

Psychoterapeuta, psycholog czy psychiatra - czym się różnią?

Wszyscy trzej zajmują się ludzką psychiką, każdy jednak nieco inaczej. Psychiatra to lekarz po ukończonych studiach medycznych, który prowadzi leczenie farmakologiczne i kieruje na psychoterapię. Psycholog najczęściej diagnozuje, umożliwia wizytę w celu uzyskania podstawowego wsparcia lub, pracując w ośrodkach interwencji kryzysowej, pomaga ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Psychoterapeuci za to mają ukończony kurs psychoterapeutyczny i są uprawnieni do prowadzenia psychoterapii.

Czy psychoterapeuta może przepisać leki na receptę?

Wiele osób się zastanawia, czy psychoterapeuta to lekarz. Nie jest to takie oczywiste. Tak jak wspomnieliśmy, psychoterapeutami zostają osoby po różnych kierunkach studiów. Dlatego psychiatra może być psychoterapeutą, ale nie jest to konieczne. Co za tym idzie, tylko niektórzy specjaliści mogą wystawiać recepty. Warto sprawdzić to zawczasu.

Psychoterapeuta w Warszawie - 4 | Voltamed

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę – dlaczego nasi specjaliści?

Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę. Pierwszym krokiem jest wybranie psychoterapeuty pracującego w danym nurcie. Warto porównać kwalifikacje różnych osób. Następnie należy umówić się na spotkanie i sprawdzić, czy osobowość terapeuty nam odpowiada.

Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na szukanie odpowiedniej osoby, dobrze trafiłeś! Zatrudniamy specjalistów najwyższej klasy o stosownych kompetencjach, którzy są przy tym ciepłymi i wspierającymi ludźmi. Nie oceniamy naszych pacjentów i nie kierujemy się naszymi poglądami. Dbamy o dyskrecję i atmosferę współpracy. Nasza poradnia zrzesza psychoterapeutów, których życiową misją jest niesienie pomocy i którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, by być w tym jak najskuteczniejszymi. Proponujemy nie tylko psychoterapię poznawczo-behawioralną, ale także inne nurty, dlatego jesteśmy pewni, że znajdziemy strategię leczenia Twojego problemu.

Psychoterapeuta w Warszawie - 2 | Voltamed

Nasi psychoterapeuci w Warszawie

Jeśli potrzebny jest Ci psychoterapeuta w Warszawie, skorzystaj z naszej pomocy! Nasza indywidualna psychoterapia pomoże Ci uporać się z największymi problemami, które Ci towarzyszą, i odzyskać spokój ducha. Nasze centrum medyczne oferuje także spotkania online, dzięki którym możesz połączyć się ze specjalistą z każdego miejsca na świecie. Prowadzimy leczenie zaburzeń zdrowia psychicznego. Zajmujemy się także psychoterapią dzieci i młodzieży oraz leczeniem zaburzeń rozwoju psychicznego.

Nasi pacjenci przyjeżdżają do nas z następujących dzielnic Warszawy:

Zapraszamy do naszego centrum medycznego!

Chcesz umówić wizytę u specjalisty w naszej klinice?