Internista Warszawa
Umów się na wizytę
Kim jest internista?
Jakimi układami zajmuje się internista?
- układ krążenia
- układ kostno-stawowy
- układ moczowy
- układ odpornościowy
- układ oddechowy
- układ pokarmowy
Najczęstsze choroby rozpoznawane przez internistów
- Przeziębienie – znamy je wszyscy doskonale. Wywołują je wirusy, co sprawia, że objawy pojawiają się szybko i rozwijają się w gwałtowny sposób. Podczas przeziębienia najczęściej zmagamy się z katarem, bólem gardła, kaszlem, bólami głowy i zmęczeniem. Źródłem zakażenia są inni ludzie. Przeziębienie nie zagraża życiu, ale może być uciążliwe. Nawet bez wiedzy z zakresu medycyny możemy rozpoznać przeziębienie, jednak szybkie rozpoczęcie leczenia ułatwia powrót do zdrowia i pracy i zapobiega powikłaniom takim jak przewlekły nieżyt nosa. Nie istnieje jeden lek na przeziębienie, stosuje się leczenie objawowe.
- Grypa – jest stanem poważniejszym od przeziębienia i również jest wywoływana przez wirusy. Ma poważniejszy przebieg, często łączy się też z gorączką i bólami mięśni. Grypie można zapobiegać przez szczepienia ochronne. Leczenie jest objawowe, ponieważ grypę wywołują różne szczepy wirusa, często co roku wykształca się nowy szczep, przez co nie istnieje jeden lek na grypę. Grypa i choroby grypopodobne są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, które gorzej je przechodzą i częściej zapadają na powikłania.
- Zapalenie tarczycy – pojawia się, gdy tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów. Sygnałami świadczącymi o jej rozwoju są: zwiększenie masy ciała, uczucie ciągłego zimna, niskie ciśnienie tętnicze, obniżony nastrój, ciągłe zmęczenie. Najczęściej występuje przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy Hashimoto. Internista wybiera lek z odpowiednią dawką hormonu, który szybko łagodzi objawy choroby u pacjenta. W zależności od stanu pacjenta internista może także wypisać skierowanie do endokrynologa.
- Zapalenia układu moczowego – sygnalizują się najczęściej przez uczucie parcia na pęcherz, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu; czasem przez skąpomocz i krwiomocz, niekiedy również przez zmieniony zapach moczu. Internista wybiera odpowiedni dla pacjenta lek w zależności od tego, jaki charakter ma zapalenie, może też zalecić badanie posiewowe w celu lepszego zweryfikowania, jakie drobnoustroje wywołują zapalenie. Nieleczone i przewlekłe zapalenie układu moczowego jest zagrożeniem dla zdrowia i prowadzą do powikłań.
- Angina – ma podłoże wirusowe (najczęściej) lub bakteryjne. Angina to nic innego jak zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Angina objawia się najczęściej bólem gardła pacjenta (często powodującym trudności z przełykaniem pokarmu) i poczuciem osłabienia. Do tego dochodzi katar, zaczerwienienie gardła, bóle mięśniowo-stawowe i gorączka. W przypadku anginy wirusowej mogą pojawić się pęcherzyki na błonie śluzowej gardła, a w przypadku zakażenia paciorkowcem pojawia się nalot włóknikowy w postaci biało-żółtych plamek na migdałkach.
- Kamica nerkowa – minerały zawarte w moczu pacjenta wytrącają się, przez co powstają konglomeraty. Te mniejsze organizm jest w stanie usunąć, ale duże konglomeraty mogą się zaklinować i powodować przez to silne bóle, nazywane kolką nerkową. W leczeniu kamicy stosuje się odpowiednie leki, można też rozbijać konglomeraty poprzez fale wstrząsowe lub usunąć je chirurgicznie. Szybko wdrożone leczenie umożliwia błyskawiczny powrót do zdrowia.
- Choroba refluksowa przełyku – jej skutkiem jest cofanie się treści do przełyku. Wraz z pokarmem cofa się także kwas, co powoduje uczucie pieczenia w przełyku pacjenta, czyli tak zwaną zgagę. W przebiegu refluksu mogą pojawić się również wymioty. Choroba znacznie obniża jakość życia. Pacjent chory na refluks musi przyjmować odpowiednio dobrany lek, najczęściej z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz stosować lekkostrawną dietę. W przypadku zaobserwowania złego stanu pacjenta lub niejasnych objawów internista może wypisać skierowanie do gastrologa.
- Nadciśnienie tętnicze – to choroba układu krwionośnego, rozpoznawana gdy ciśnienie krwi wynosi powyżej 140/90 mm Hg. Pomiary należy wykonywać w odstępach, dlatego nie można zdiagnozować choroby na podstawie jednego niepokojącego pomiaru. Na rozwój nadciśnienia ma wpływ otyłość, starzenie, dziedziczna skłonność i, co łatwo przeoczyć, duże spożycie soli. Nadciśnienie występuje mniej więcej co u trzeciego Polaka. Nieleczone może prowadzić do zawału serca lub udaru i bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego warto odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie. Pacjent musi przyjmować stosowny lek obniżający ciśnienie, mierzyć ciśnienie regularnie i uważać na dietę. Co ważne, nadciśnienie może rozpoznać nie tylko kardiolog, ale także internista, dlatego szybciej można zacząć leczyć chorobę.
Z czym warto iść do internisty?
- gorączka, jeśli lek przeciwgorączkowy nie wystarczy do jej zbicia
- kaszel i duszności
- ból gardła
- katar utrzymujący się przez dłuższy czas – lekarz oceni, czy konieczna będzie wizyta u alergologa, czy przyczyny są inne
- wymioty, uczucie cofania się pokarmu, częste biegunki i zaparcia
- wysokie ciśnienie, bóle serca, kołatanie w klatce piersiowej – internista wystawi skierowanie do kardiologa, może też od razu przepisać odpowiednie leki i zlecić wykonanie EKG
- wszelkie stłuczenia i zwichnięcia – internista może wypisać receptę na stosowny lek przeciwbólowy i maści
- bezsenność, uczucie zmęczenia
Czy powinienem chodzić regularnie do internisty?
Nie ma potrzeby profilaktycznych wizyt u internisty. Warto jednak się zgłosić po skierowanie na badania profilaktyczne, które w zależności od płci, wieku i historii chorób w rodzinie mogą być różne. Należy też zgłaszać się do internisty z każdą chorobą, której nie potrafimy samodzielnie wyleczyć bez wiedzy z zakresu medycyny i odpowiednich leków. Nasze centrum medyczne ma w swojej ofercie także lekarzy innych specjalizacji, dlatego wszystkie badania profilaktyczne możesz zrobić na miejscu.
Wizyta nie musi oznaczać samych badań. Już pierwsza konsultacja może poskutkować wyznaczeniem odpowiedniego leczenia. Wizyta może być profilaktyczna, jeśli omówisz z lekarzem przebyte choroby i styl życia.
Lekarz internista prywatnie w Warszawie
Nasze centrum medyczne zapewnia dostęp do lekarzy chorób wewnętrznych (internistów, lekarzy pierwszego kontaktu). Na konsultację możesz się umówić drogą osobistą w mieście Warszawa lub telefoniczną, Choć wiemy, że żadna wizyta lekarska nie jest przyjemnością, konsultacja u naszych lekarzy wiąże się ze zdecydowanie mniejszym stresem. Nasi specjaliści są cenieni w środowisku lekarskim i dysponują szeroką wiedzą dzięki stałemu podnoszeniu swoich kwalifikacji z zakresu medycyny. Nasze centrum medyczne zatrudnia wyłącznie najlepszych lekarzy pierwszego kontaktu, co przekłada się na zadowolenie naszych pacjentów.
Realizowaliśmy leczenie dla mieszkańców dzielnic miasta Warszawa:Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.