Usługi VoltaMed

Psychiatra Warszawa

Psychiatrę najczęściej rozumiemy jako lekarza, który leczy duszę. Konsultacje u psychiatry są w coraz mniejszym stopniu stygmatyzowane, a zarówno młodzi, jak i starsi ludzie coraz chętniej sięgają po fachowe wsparcie w walce ze swoimi problemami. Nasi psychiatrzy to ludzie rzeczowi, delikatni i uprzejmi, dzięki którym nawet pierwsza wizyta nie będzie nieprzyjemna i stresująca, a stanie się raczej inspirującą rozmową.

Szukasz dobrego psychiatry w Warszawie?
Umów wizytę w Voltamed!

voltamed-o-nas

Umów się na wizytę

Kim jest psychiatra?

Psychiatra zajmuje się kompleksowym leczeniem zaburzeń psychicznych, ale w przeciwieństwie do psychologa jest lekarzem. To osoba, która ukończyła medycynę i zrobiła specjalizację z psychiatrii. W centrum zainteresowania psychiatry jest samopoczucie pacjenta. Wyznacza odpowiednie leki, udziela porad dotyczących stylu życia, wystawia skierowania na psychoterapię czy leczenie oddziałowe. Lekarz rozwiązuje takie problemy, jak bezsenność, wahania nastroju, niepokój, fobie czy obniżone samopoczucie. Istnieją także specjaliści z dziedziny psychiatrii, zajmujący się dziećmi, czyli psychiatrzy dziecięcy. Lekarz psychiatra może wystawić receptę i zwolnienie, czego nie może zrobić psycholog. Taki lekarz pracuje z ludźmi w kryzysie, dlatego musi wykazywać się ogromnym zrozumieniem i dyskrecją w celu ułatwienia im opowiedzenia o swoich rozterkach.
 

Jakich objawów nie należy lekceważyć?

Psychiatra - Jakich objawów nie należy lekceważyć? | Voltamed
  • zmiany w śnie, na przykład: ospałość, bezsenność, częste koszmary nocne, zasypianie w innych niż wcześniej porach dnia, co utrudnia życie codzienne
  • myśli samobójcze, skłonności do autoagresji, plany samobójcze
  • długotrwały niepokój, poczucie, że coś złego zaraz się wydarzy, że coś na Ciebie czyha
  • utrzymujący się przez dłuższy czas smutek, przygnębienie, frustracja
  • natrętne myśli, obsesyjne zachowania i nawyki
  • doświadczenie dużej zmiany w życiu, z którą trudno sobie poradzić, na przykład śmierć bliskiej osoby, strata pracy, wypadek samochodowy
  • objawy somatyczne, niewiążące się z żadnym schorzeniem, na przykład częste bóle głowy, duszności, nudności, drżenie rąk

Jakie choroby leczy psychiatra?

  • depresja – to już choroba cywilizacyjna i to z jej podejrzeniem najczęściej zgłaszają się nowi pacjenci do psychiatrów zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Charakteryzuje się długotrwałym obniżonym nastrojem i objawia się anhedonią, czyli niezdolnością do przeżywania szczęścia. Pacjent wymaga pomocy, bo choroba bezpośrednio wpływa na jego codzienne funkcjonowanie, utrudniając na przykład pracę czy życie rodzinne. Depresja ma też inne objawy, na przykład zaburzenia koncentracji i pamięci, obniżony lub wzmożony apetyt, nadmierną senność lub bezsenność. Sygnałem ciężkiej depresji są myśli samobójcze. Depresję można skutecznie leczyć dzięki odpowiednio dobranym lekom i terapii.
  • choroba afektywna dwubiegunowa – najprościej można ją wytłumaczyć jako okresy depresji i stanu jej całkowicie przeciwnego. Chory ma okresy, w których odczuwa głębokie przygnębienie i nie potrafi doświadczać szczęścia, a następnie epizody manii lub hipomanii, podczas których trudno mu skoncentrować się na jednej czynności, podejmuje się zmian w swoim życiu, nie ma apetytu, nie odczuwa potrzeby snu, czuje się pewny siebie i jest z siebie zadowolony. To zaburzenie przewlekłe i prawdopodobnie nieuleczalne, wynikające najprawdopodobniej z czynników biologicznych i genetycznych, a także środowiskowych. Dzięki lekom i terapii pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować bez popadania ze skrajności w skrajność.
  • nerwica – to powszechnie spotykane zaburzenie lękowe, objawiające się lękiem w poszczególnych sytuacjach. Niepokój może na przykład dotyczyć sytuacji społecznych – pacjent niepokoi się, gdy nie odczuwa wystarczającej akceptacji ze strony grupy i zadręcza się, że nie pasuje do towarzystwa. Nerwicę również można skutecznie leczyć, a rola terapii w leczeniu jej jest nieoceniona.
  • zaburzenia osobowości – to wyraźne zmiany w osobowości pacjenta i schematach, na których opiera swoje postępowanie. Takie zaburzenia utrudniają życie społeczne i codzienne. Istnieje kilka rodzajów zaburzeń osobowości: osobowość borderline (inaczej z pogranicza, z częstymi wahaniami nastroju i skłonnością do ryzykownych zachowań), osobowość zależna (pacjent nie jest zdolny do samodzielnego życia, wymaga ciągłego wsparcia, ma problemy z wyrażeniem własnej opinii), osobowość anankastyczna (pacjent trzyma się jasno określonych norm i reguł, obsesyjnie planuje swoją codzienność, nie jest spontaniczny, ma skłonność do perfekcjonizmu), osobowość schizoidalna (ten typ osobowości charakteryzuje się zachowaniami aspołecznymi), osobowość paranoiczna (związana jest z podejrzliwością w stosunku do otoczenia, pacjent jest przekonany, że jego znajomi żywią do niego negatywne emocje), osobowość unikająca (inaczej lękliwa; pacjent unika kontaktów społecznych, ponieważ boi się odrzucenia) i osobowość histrioniczna (pacjent ciągle musi być w centrum uwagi, często ma skłonność do mitomanii). Dzięki podjęciu terapii wielu pacjentów jest w stanie naprawić swoje schematy i funkcjonować w społeczeństwie tak, jak osoby zdrowe.
  • schizofrenia – jej podłoże do dziś nie jest w pełni znane, choć prawdopodobnie przyczyn należy się dopatrywać w genetyce. To jedna z chorób o charakterze psychotycznym. Pacjent najczęściej doświadcza nierzeczywistych wrażeń zmysłowych, trudno mu też oddzielić jego doświadczenia od rzeczywistości, miewa omamy, ma myśli urojeniowe, często ma zaburzenia afektu. Leki przeciwpsychotyczne stosowane w przebiegu schizofrenii pozwalają na osiągnięcie remisji choroby.
  • zespół stresu pourazowego (PTSD) – historia tej choroby ma swoje korzenie w tak zwanej nerwicy okopowej, której doświadczali weterani pierwszej wojny światowej. Wskutek określonego doświadczenia (takiego jak trudne rozstanie, wypadek samochodowy, uprowadzenie, gwałt) pacjent zmaga się z uporczywymi myślami związanymi z nim, nie może uciec przed przeszłością. Może doświadczać głębokiego przygnębienia, koszmarów sennych, tak zwanych flashbacków (mimowolnego powrotu wspomnień z danego przeżycia, doświadczanych tak, jakby działy się w czasie rzeczywistym). Stosowanie terapii i leczenie farmakologiczne przynosi korzystne rezultaty w leczeniu PTSD.
  • syndrom dorosłych dzieci alkoholików – nie jest oficjalnym zaburzeniem psychicznym, ale to powszechnie stosowany termin. Dorosłe dzieci alkoholików przybierają swoiste role i tkwią w schematach, z których trudno im się wydostać. Mają większą skłonność do ryzykownych zachowań i do chorób zdrowia psychicznego, dlatego powinny być otoczone wsparciem psychiatrycznym i psychologicznym. Jako dobrą praktykę należy też uznać chodzenie na specjalne mityngi grupowe DDA, podczas których uczestnicy dzielą się swoimi emocjami, podobnie jak sami anonimowi alkoholicy.
Psychiatrzy leczą również takie przypadłości jak zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu czy zaburzenia koncentracji uwagi.

Potrzebujesz wizyty u specjalisty?

Kiedy powinno się wybrać do psychiatry?

Warto iść do psychiatry, jeśli doświadczamy czegoś, z czym nie możemy sobie poradzić. Obecnie leczenie psychiatryczne w Polsce nie jest już obarczone taką stygmatyzacją jak do niedawna i coraz więcej osób przyznaje się do tego, że korzysta z pomocy psychiatrycznej. Według badań około 8 milionów Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Mniej więcej co dziesiąty Polak choruje na nerwicę. To powszechne problemy, wynikające zarówno z faktu, że nasza cywilizacja szybko się rozwija i ludzki umysł nie jest na to gotowy, jak i z czynników wewnętrznych, takich jak osobista gospodarka neuroprzekaźników. Dbanie o swoje zdrowie, także psychiczne, jest zawsze wyrazem siły i troski o siebie. Pamiętajmy też, że problemy psychiczne lekceważone lubią stawać się poważniejsze, co może doprowadzić do tragedii. Życie bez odpowiednio dobranych leków lub terapii z każdym dniem staje się wówczas coraz cięższe, bo nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać problemów psychicznych, w przeciwieństwie do tych życiowych. Sami też nie możemy rozpoznać, co jest zwykłym jesiennym przygnębieniem, a co już depresją. Dlatego warto skorzystać z pomocy psychiatrycznej, gdy tylko zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy.

Kiedy wybrać psychiatrę, a kiedy psychologa?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Nie jest tak, że z lekkimi problemami wybieramy się do psychiatry, a z poważnymi do psychologa. Często jest tak, że bez leków trudno jest wyjść z domu, a co dopiero wybrać się na terapię. Dlatego warto samodzielnie rozważyć, jaka forma wsparcia jest potrzebna – leczenie farmakologiczne, które postawi Cię na nogi, czy wsparcie wykwalifikowanego psychologa, który wytłumaczy Ci, z czego wynikają Twoje emocje i jak możesz sobie z nimi radzić. Najlepszym rozwiązaniem jest chodzenie zarówno do psychologa, jak i do psychiatry. Łączenie psychoterapii z lekami daje wyśmienite rezultaty i przyspiesza powrót do zdrowia.

Kiedy wybrać psychiatrę, a kiedy psychologa? - psychiatra | Voltamed

Dobrzy i wykwalifikowani psychiatrzy w klinice Voltamed

Jeśli potrzebny jest Ci dobry lekarz psychiatra w Warszawie i zaobserwowałeś u siebie występowanie niepokojących objawów, nie czekaj, umów wizytę telefonicznie w Voltamed już dziś lub wybierz kontakt drogą osobistą. Na pierwszą wizytę przygotuj się, analizując swoje emocje z ostatnich miesięcy lub tygodni i zastanów się, co jest Twoim największym problemem i jak chciałbyś z niego wyjść. W ramach wizyty nasi psychiatrzy przygotują dla Ciebie strategię leczenia, od ustawienia leków po wybór odpowiedniego nurtu psychoterapii. Nasi psychiatrzy wykazują się ogromnym zrozumieniem wobec problemów swoich pacjentów i wiedzą, jak rozmawiać z człowiekiem w kryzysie. Starannie dobraliśmy naszych specjalistów, stawiając na osoby cenione w środowisku medycznym i doświadczone. Nasze centrum medyczne bazuje na uczciwości, transparentności i doświadczeniu. Wielu z naszych lekarzy pracuje w zawodzie od wielu lat. Oferujemy także konsultacje on-line.

Kiedy powinno się wybrać do psychiatry - psychiatra | Voltamed

Psychiatra Warszawa – cennik

Ceny w naszym centrum medycznym kształtują się następująco:

  • pierwsza konsultacja – 250 złotych
  • kolejna konsultacja - 230 złotych
  • pierwsza konsultacja z dr. hab. n. med. Jakubczykiem – 350 złotych
  • kolejna konsultacja z dr. hab. n. med. Jakubczykiem – 300 złotych
  • pierwsza konsultacja w języku angielskim – 300 złotych
  • kolejna konsultacja w języku angielskim – 250 złotych
  • wizyta u psychiatry dzieci i młodzieży – 250 złotych

Nasze przychodnie znajdują się w Warszawie w pobliżu centrum, dlatego dostaniesz się do nas dogodnie nawet komunikacją miejską. Możesz się do nas zarejestrować telefonicznie lub osobiście. Dobry psychiatra Warszawa – tylko z Voltamed!

Chcesz umówić wizytę u specjalisty w naszej klinice?