Psycholog Warszawa
Zdarza się, że zadajemy sobie pytanie: czy potrzebuję wsparcia specjalisty w moich trudnościach? Czy może przesadzam, przecież inni mają gorzej? Czy psycholog mi może pomóc? By odpowiedzieć na te pytania dobrze jest rozpocząć od wyjaśnień kim jest i czym zajmuje się psycholog.
Umów się na wizytę
Kim jest psycholog?
Psychologiem w Polsce jest osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Może się następnie specjalizować w różnych dziedzinach i po ukończeniu odpowiedniej specjalizacji zostać psychologiem klinicznym, neuropsychologiem, psychologiem uzależnień itd., a po ukończeniu 4-letniego kursu może uzyskać kwalifikacje psychoterapeutyczne. Psycholog zajmuje się opiniowaniem, orzekaniem, diagnozą psychologiczną oraz udzielaniem poradnictwa lub pomocy psychologicznej, która nie musi oznaczać pomocy w sytuacji podejrzenia poważnych zaburzeń – może być pomocą doraźną w trudnościach dnia codziennego, nagłym problemie, czy zaistniałym kryzysie.
Czym jednak dobry psycholog powinien się charakteryzować? Dobrego specjalistę będzie na pewno cechować umiejętność odcięcia własnych opinii, uczuć i wartości od kontekstu kontaktu terapeutycznego, dzięki czemu nie będzie nas oceniał, a my będziemy czuli się bardziej komfortowo. Powinieneś czuć się przy nim przede wszystkim bezpiecznie ze względu na zaufanie, które jest niezbędne nie tylko w terapii, ale również podczas konsultacji; często to zaufanie determinuje jakie informacje i w jaki sposób przekazujemy specjaliście. Spośród formalnych kryteriów wyboru psychoterapeuty warto zwrócić uwagę na jego wykształcenie – np. czy ukończył certyfikowany kurs, który jest dla nas pewną gwarancją, że ma już pewne doświadczenie kliniczne, ale również, że jego praktyka odbywała się pod superwizją (czyli kontrolą innego specjalisty w danej dziedzinie, starszego stażem i doświadczeniem).
Kiedy udać się do psychologa? – pomoc psychologiczna w Warszawie
Wizyta u psychologa nie musi być spotkaniem diagnostycznym, może być również próbą uporania się z codziennymi trudnościami czy zwróceniem się o pomoc w kryzysie. Konsultacja psychologiczna może dotyczyć wielu aspektów naszej osobowości, życia, pracy, związków, zdrowia dzieci, dorosłych i ich rodzin. Psycholog psychoterapeuta może pomóc Ci w:
- kryzysie psychologicznym, czyli momencie w którym czujesz, że Twoje dotychczasowe strategie radzenia sobie są niewystarczające w trudności, która Cię spotkała – najlepszą formą pomocy w takim przypadku będzie interwencja kryzysowa, która polega zarówno na udzieleniu wsparcia, jak i zredukowaniu lęku oraz napięcia;
- zaburzeniach odżywiania;
- zaburzeniach nastroju (w tym depresji);
- zaburzeniach lękowych;
- zwalczaniu myśli agresywnych i autoagresywnych;
- trudnościach związanych z niskim poczuciem własnej wartości;
- trudnościach w relacjach z bliskimi – może być to psycholog rodzinny lub terapeuta par;
- kryzysie związanym z chorobą somatyczną – w takim przypadku najlepszym wyborem będzie wizyta u psychologa klinicznego, który nie tylko udzieli formy wsparcia psychologicznego, ale również pomoże w wypracowaniu nowych strategii radzenia sobie;
- zmaganiu się z Syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA).
Psycholog może udzielić pomocy również w zakresie opiniowania w zakresie trudności dziecka, jak np. specyficzne trudności w nauce (dysortografia, dysgrafia, dyskalkulia, dysleksja) czy gotowość szkolna. Może również przeprowadzać badania mające na celu określenie poziomu inteligencji, mocnych i słabych stron klienta, jak i jego predyspozycji zawodowych.
Do psychologa można również umówić się na wizytę profilaktycznie. Jeśli czujesz, że coś Cię przytłacza, bądź uważasz, że taka forma pomocy może Ci się przydać w lepszym funkcjonowaniu – nie ma ku temu żadnych przeszkód. Konsultacja psychologiczna jest również dla Ciebie. Przebiega w formie otwartej rozmowy, podczas której przeprowadzony zostanie wywiad w celu zdiagnozowania problemu i ewentualnego ustalenia i rozpoczęcia określonej formy wsparcia psychologicznego. W naszym centrum wizyty u specjalistów zazwyczaj trwają około godziny, pamiętaj jednak, że każda osoba jest traktowana zupełnie indywidualnie, a szczegóły terapii będą z nią uzgodnione i do niej dostosowane.
Terapia dla par oraz małżeńska
W każdym związku przychodzi pora na pewnego rodzaju kryzys związany z przyszłością relacji, konfliktem temperamentów, interesów, jakimś przykrym zdarzeniem, które oddziałuje na parę. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane zdradą czy znudzeniem, dobrym rozwiązaniem złagodzenia kryzysu jest terapia par. Pomaga ona w zrozumieniu partnera, jego motywacji, emocji i potrzeb. Pomaga również w efektywnej komunikacji, która czasem w natłoku codziennych obowiązków staje się mało wydajna – emocje szybko biorą górę, pojawiają się kłótnie, krótkie komunikaty zajmują miejsce długim rozmowom, które pamiętamy z początku związku. Identyfikacja problemu i zapobieganie mu w kontakcie terapeutycznym jest czasem ratunkiem dla bliskiej relacji, a często nowym początkiem. Część par decyduje się również na terapię podczas rozwodu, by przejść go bez żalu, ze zrozumieniem, z szacunkiem dla siebie i partnera.
Świadczymy pomoc psychologiczną w Warszawie
Klinika Pomocy Psychiatrycznej i Psychoterapii Volta oferuje pomoc i wsparcie osobom dorosłym, parom, jak i również dzieciom i osobom starszym. Świadczymy terapię indywidualną, która pozwala na całkowite skoncentrowanie się wokół problemu pacjenta i jego kontekstu. Konsultacje przeprowadzane przez naszych psychologów są doceniane przez wielu pacjentów ze względu na doświadczenie i kompetencje terapeutów, którzy dokładają najwyższych starań o Twój komfort i tym samym szybki powrót do zdrowia. Świadczymy pomoc w zakresie:
- Terapii ADHD
- Terapii DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)
- Interwencji Kryzysowej
- Leczenia Bezsenności
- Leczenia Depresji
- Leczenia Lęku
- Leczenia Nerwic
- Psychiatrii, Psychologii i Psychoterapii Indywidualnej
- Psychologii Dzieci i Młodzieży
- Psychologii Sportu
- Przeprowadzania Testów i Badań Psychologicznych (np. testów osobowości).
Świadczyliśmy usługi dla osób z następujących dzielnic: Białołęka, Targówek, Bielany, Bemowo, Żoliborz, Wola, Ochota, Ursus, Włochy, Mokotów, Śródmieście, Ursynów, Wilanów, Wawer, Praga Północ i Praga Południe, Rembertów, Wesoła.
Jeśli czujesz, że psycholog może Ci pomóc w dowolnym aspekcie Twojego życia: w związku, w relacjach, w pracy, bądź po prostu w osiąganiu szczęścia – nie wahaj się – umów wizytę! W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z różnymi dolegliwościami natury psychicznej – terapia to nie jest powód do wstydu czy poczucia porażki. To wstęp do dobrej przyszłości i lepiej funkcjonujących relacji.
Terapia behawioralno poznawcza
Terapia behawioralno poznawcza (CBT – Cognitive Behavioral Therapy) jest jedną z terapii krótkoterminowych, które w swoim procesie nastawione są na modyfikację szkodliwych i dysfunkcyjnych przekonań i zachowań. Rozwiązanie problemu. Zmiana przekonań bywa niezbędna w dobrym procesie terapeutycznym, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że są one zniekształcone. Przyjmujemy je jako fakt, natomiast nie wiemy jak wpływają one na nasze emocje. Przykładem niech tu będzie poczucie odrzucenia w nowym środowisku w pracy. Poczucie odrzucenia powoduje w nas szereg negatywnych emocji: smutek, żal, złość. Pojawia się pytanie: czemu czujesz się odrzucony? Przykładem odpowiedzi może być "Ponieważ koleżanka z pokoju w ogóle się nie odzywa. Na pewno mnie nie polubiła". "Na pewno mnie nie polubiła" jest przykładem zniekształconego przekonania, ponieważ powodów jej milczenia może być wiele: może zmagała się w tym czasie z jakimś problemem? Może jest po prostu introwertyczką, która w pracy skupia się na wykonywaniu zadań? Może ma trudności w zawieraniu nowych znajomości. Jest to tylko przykład, jednak w naszym życiu jest ich dużo więcej, bywają dla nas zupełnie obojętne, jednak część z nich powoduje silne emocje, które wpływają na jakość życia, naszą samoocenę i zdrowie psychiczne.